
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 93.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 21.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 21.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.8956 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Plug, Male Pins |
| Current Rating | 5.5 A |
| Max Current Rating | 5.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Grey |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 48 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Polyester |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | All |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Tail Length | 6.1 mm |
| Plating Thickness | 760 nm |
| Number of Signal Positions | 48 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Make First / Break Last | No |
| Sealable | No |
| Number of Columns | 16 |
| Termination Post Length | 2.9 mm |
| Mounting Angle | Right Angle |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
